Základná anatómia jeleňa na lepšie pochopenie umiestnenia zásahu
Anatómia lovného jeleňa.

Lovecká sezóna je v plnom prúde a po celej krajine sa zapĺňajú značky, takže som si povedal, že by bolo vhodné si pripomenúť základnú anatómii jeleňa, umiestnenie zásahu a užitočné nástroje. Dúfam, že každý z vás mal nejakého loveckého mentora, ktorý vás naučil, ako správne zložiť jeleňa. Ak ste takého nemali, odporúčam vám nájsť si niekoho alebo sa aspoň čo najlepšie informovať, aby ste mohli správne uloviť jeleňa. Cieľom je vždy rýchly a efektívny zásah. Samozrejme, pri love sa môžu vyskytnúť nepredvídateľné situácie, ale vždy by sme mali mať postoj, že sa uspokojíme len s najlepším výsledkom.

Lekcia anatómie pre najlepších
Pamätám si, ako som ako dieťa sedel v obývačke s otcom a rozprávali sme sa o umiestnení zásahu na jeleňoch. Bol som nadšený, že sa konečne dostanem do lesa a ulovím svoje prvé zviera, takže anatómia jeleňa a umiestnenie zásahu boli v mojich myšlienkach druhoradé. Napriek tomu sa môj otec snažil mnoho večerov ma to naučiť. Pamätám si, ako predo mňa na kuchynskom stole položil kôpku poľovníckych časopisov a pero. „Dobre synu, teraz vždy, keď uvidíš obrázok jeleňa, daj bodku tam, kam by si ho zastrelil.“ Myslím, že som ako dieťa zabil 1000 časopisových jeleňov. Hoci sa mi toto cvičenie ako dieťaťu zdalo zábavné, je to naozaj skvelé cvičenie pre tých, ktorí sa do športu dostávajú.

Skôr než ma pustil k mojim časopisovým čmáraniciam, môj otec si so mnou sadol a vysvetlil, prečo mierime tam, kam mierime. Zdôrazňoval zásahy do životne dôležitých orgánov a rýchle, etické usmrtenie. Vďaka tomu som už v siedmich rokoch mal celkom dobrú predstavu o tom, čo znamená zásah do pľúc alebo do srdca. To je pre poľovníka veľmi dôležité, ale ako som viac lovil a študoval, zistil som, že to ide hlbšie než len o dobrý zásah. Je dôležité vedieť, čo je vnútri. Takže tu je môj pokus o lekciu anatómie pre najlepších:

Všetky životne dôležité orgány jeleňa sa nachádzajú v hrudnom koši. Bránica vytvára stenu na konci posledného rebra (tesne pred stredom tela) a všetko, na čo chcete mieriť, sa nachádza medzi ňou a prednou časťou lopatky.
Z vonkajšej strany je ramenný záhyb jeleňa dobrým orientačným bodom pre všetky zásahy. Za ním sa nachádza srdce (pod strednou líniou), tepnový kmeň (od strednej línie mierne dole) a pľúca (od mierne pod strednou líniou po mierne nad strednou líniou).
Od ramenného záhybu sa životne dôležité orgány rozprestierajú rôzne ďaleko dozadu. Srdce sa nachádza len v rámci prvého alebo druhého rebra od ramenného záhybu, je približne veľké ako nepravidelná softballová lopta. Pľúca však zasahujú dozadu cez väčšinu hrudného koša, ale nedosahujú až k poslednému rebru. Sú väčšie ako srdce, porovnateľné s veľkosťou oválnej večerej taniera.
Nakoniec sa dostávame k pečeni, ktorá sa nachádza medzi pľúcami a bránicou. Často je to vaša posledná šanca na zásah do životne dôležitých orgánov pri marginálnom, vzdialenom zásahu.
Cievy sa nachádzajú po celom tele zvieraťa, najmä v trupe. Prerezanie tepny kdekoľvek môže jeleňa veľmi rýchlo zložiť. Takže nezatracujte zlý zásah. Vždy si urobte svoju povinnosť a preskúmajte situáciu.

Tipy na umiestnenie zásahu
Vždy strieľajte len pri bočnom alebo šikmom postavení zvieraťa pre najvyššiu efektivitu.
Vždy mierte na výstupný bod, vstup je dôležitý, ale nie tak dôležitý ako výstup.
Poznajte svoju loveckú hlavu a prenikaciu schopnosť, nežiadajte svoje vybavenie, aby robilo niečo, na čo nebolo navrhnuté.
Pri love lukom vždy mierte na srdce. Väčšina chybných zásahov smeruje hore, takže ak mierite na srdce, stále budete mať niekoľko centimetrov ochranného pásma v životne dôležitých orgánoch.

Pre široký výber poľovníckych produktov, ktoré vám môžu pomôcť pri ďalších loveckých dobrodružstvách, navštívte https://www.polovnictvopem.sk.

Zlepšite presnosť svojho zásahu s kvalitnými puškohľadmi z našej ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *